ČS zažalovala dva bývalé správce OP o 209 mil. Kč

Česká spořitelna zažalovala dva bývalé insolvenční správce zkrachovalého Oděvního podniku Prostějov (OP) Jaroslava Svobodu a Tomáše Kocvrlicha, po nichž z pozice největšího věřitele OP požaduje zaplatit 209 milionů korun. Peníze získané z prodeje zásob oděvních výrobků insolvenční správci podle právníků spořitelny nezákonně utratili. Svoboda se zdůvodněním žaloby nesouhlasí a považuje ji za absurdní. ČTK dnes informaci získala z insolvenčního rejstříku. 

Česká spořitelna (ČS) v žalobě vypočítala, že v době úřadování dvou bývalých insolvenčních správců OP byly prostřednictvím sítě podnikových prodejen prodány zásoby oděvních výrobků za 272 milionů korun, avšak na účtech a v pokladnách OP na konci jejich funkce v létě 2011 zůstalo pouze 95 milionů korun, z toho 63 milionů korun připadlo na prodané zásoby. Vzniklou škodu tak ČS vyčíslila na 209 milionů korun. 
    
Právníci ČS tvrdí, že správci výtěžek z prodeje zásob neposílali na zvláštní účet, jak jim spořitelna nařídila. "Žalovaní nejenže neplnili informační povinnosti dle uvedeného pokynu, ale navíc v rozporu s pokynem a insolvenčním zákonem výtěžek zpeněžení dále spotřebovávali," stojí v žalobě. Podle Svobody byla ale většina peněz investována zpět do provozu podniku. Svoboda uvedl, že celkové příjmy v době jeho úřadování byly 296 milionů korun a výdaje 207 milionů, z toho například 68 milionů bylo použito na mzdy zaměstnanců OP. 
    
Věřitelé OP v roce 2010 podle Svobody schválili zachování provozu podniku i po prohlášení konkurzu, který byl zrušen v prosinci 2010 a po neúspěšném pokusu o reorganizaci znovu prohlášen v květnu 2011. I poté byl provoz OP zachován. ČS podle Svobody do října 2010 souhlasila s použitím peněz z prodeje zásob na financování provozu celého OP, avšak poté názor účelově změnila, aby si připravila pozici pro "absurdní žalobu o náhradu údajné škody". Bývalý zvláštní insolvenční správce Kocvrlich už dříve ČTK řekl, že prodal jen několik kusů nábytku v celkové hodnotě 1,6 milionu korun.
    
Prodej majetku zkrachovalého OP měli od ledna 2010 postupně na starost tři insolvenční správci. ČS tvrdí, že přesné údaje o prodeji jsou pouze od června 2011, kdy jej převzala nynější insolvenční správkyně OP Miloslava Horská. Dosavadní čistý příjem z prodeje výrobních areálů bývalých poboček OP a pozemků Horská ke konci loňského září vypočítala téměř na 99 milionů korun. V této částce není zahrnut výtěžek z prodeje výroby na míru, který je 58 milionů korun. Součástí výplaty není ani 35 milionů z prodeje výrobních areálů OP v Olomouci, Ostravě a Drahanech. Horská se letos snaží prodat i hlavní areál v Prostějově. 
    
Pohledávky vůči OP nárokuje 555 věřitelů, kteří požádali o více než dvě miliardy Kč. ČS, která je zajištěným věřitelem, prostějovská textilka dluží zhruba 675 milionů. Znalci hodnotu podniku odhadli zhruba na miliardu korun. V dobách největší slávy pro OP pracovalo až 10.000 lidí. Po prohlášení konkurzu v roce 2010 se jejich počet snížil na několik stovek. 
 
zdroj: ČTK