Držovice stáhly žalobu, Prostějov jim zaplatí 2,9 mil. Kč

Vleklý spor o majetkové vyrovnání mezi Prostějovem a jeho bývalou místní částí Držovice spěje ke konci. Obec Držovice stáhla žalobu a Prostějov jí za to podle dohody o mimosoudním vyrovnání zaplatí 2,9 milionu korun z původně požadovaných deseti milionů. Novinářům to dnes řekl prostějovský primátor Miroslav Pišťák (ČSSD). 

"Krajský soud v Brně nám sdělil, že obec Držovice vzala zpět svoji žalobu. Naplní se tak doufám skutečnost, že soudní spor je už definitivně ukončen. Naší povinností nyní je, abychom Držovicím částku 2,9 milionu korun do 30 dnů uhradili," uvedl Pišťák. Kompromisní dohodu o mimosoudním vyrovnání s Držovicemi v únoru schválilo prostějovské zastupitelstvo, takže výplatě peněz nyní už nic nebrání. 
    
Starostka Držovic Blanka Kolečkářová dnes ČTK stažení žaloby potvrdila. "Je malý zázrak, že se to podařilo vyřešit ještě před koncem volebního období," uvedla Kolečkářová, podle které obec s penězi od Prostějova už počítá. "Z našich prostředků jsme s předstihem investovali do rekonstrukce budovy bývalé základní školy. Udělali jsme z ní obecní dům se společenským sálem, který v naší obci se 1400 obyvateli chyběl," uvedla starostka. Příspěvek Prostějova pokryje značnou část nákladů. 
    
Spor mezi Držovicemi a Prostějovem trvá od poloviny roku 2006, kdy se tehdy místní část od města odtrhla. Na základě rozhodnutí krajského úřadu získaly Držovice od města majetek v hodnotě zhruba 80 milionů korun. Později si Držovice nechaly zpracovat znaleckou zprávu, ze které vyplynulo, že je Prostějov poškodil o deset milionů korun, především z daňových výnosů nebo zisků z akcií. Prostějov na základě posudku svých znalců připouštěl výplatu pouze 2,9 milionu korun. Sporem se nakonec začal zabývat soud. 
    
Obyvatelé Držovic, někdejší místní části Prostějova, rozhodli v referendu o odtržení v prosinci 2004. Samostatnou obcí se Držovice staly v polovině roku 2006. 
 
zdroj: ČTK