Falešní podomní prodejci se vydávají za značkové.

Falešní podomní prodejci podle aktuálních svědectví mnoha poškozených oprášili jeden ze svých starých triků. V posledních dnech se množí případy, kdy se vydávají za prodejce známých značek a prodávají po domácnostech bezpečnostní zámky. Pomocí lží a promyšlené manipulace nutí k nákupu předražené dveřní vložky a produkt v hodnotě okolo 200 korun prodají i za 3 tisíce. Vedle finanční ztráty na poškozené číhá i obrovské riziko vykradení kopií klíče.  

„Jedná se o starý trik, který nyní dle svědectví zloději znovu praktikují. Falešní prodejci se neoprávněně prokazují jménem známých firem a prodávají nic nevědoucím majitelům bytů falešné bezpečnostní zámky za mnohonásobek ceny. Ještě větší nebezpečí však spočívá v riziku následného vykradení. Zloději si pak jednoduše odemknou dveře kopií klíče a bez problému si odnesou, co potřebují,“ říká odborník na zabezpečení Ivan Pavlíček ze společnosti Next.

A zloději jsou stále drzejší. Vykradou vás totiž i během spánku. Oblíbenou dobou pro lup bývá interval mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní. „Krádeže za přítomnosti obyvatel jsou opravdu mezi zloději poslední dobou populární. Například v noci, zatímco majitelé spí, zloději nerušeně loupí. Poslední známý případ se stal před pár dny, kdy zloděj v noci vyloupil byt v Praze 8, kde spali čtyři studenti. Dva nájemníci se během krádeže dokonce probudili, ovšem v polospánku usoudili, že se jedná o spolubydlícího, a tak pachateli nevěnovali další pozornost. Že je v noci navštívil zloděj, zjistili až ráno, kdy se probudili v poloprázdném a rozházeném bytě,“ říká Ivan Pavlíček ze společnosti Next.

Jedinou obranou proti falešným podomním prodejcům je velká obezřetnost a dodržování pravidla, že záležitosti zabezpečení domácnosti je třeba nechat výhradně na prověřených odbornících.