Festival flamenka v Olomouci ozdobí letos světoví tanečníci

Letošní mezinárodní festival flamenka a španělské kultury Colores Flamencos ozdobí v červenci světoví tanečníci. V České republice během přehlídky vystoupí poprvé fenomenální španělská tanečnice Karime Amaya. Společně s ní se představí za doprovodu pěti hudebníků vycházející hvězda světového flamenka, tanečnice Alba Heredia a charismatický tanečník Ivan Vargas. Hlavní večer festivalu se tentokrát uskuteční v nově zrekonstruovaném pavilonu A výstaviště Flora Olomouc. ČTK to dnes řekl ředitel festivalu Viktor Šebesta.

Program festivalu je již tradičně rozdělen do čtyř dnů, které zahrnují galavečer flamenka, flamenkovou fiestu, přehlídku španělské kinematografie, jazzový koncert, workshopy či dny španělské gastronomie. "Letošní ročník bychom chtěli věnovat památce na Paco de Lucíu, se kterým jsem měl tu čest v rámci jeho koncertu v Olomouci strávit dva dny. Byl to veliký umělec, ale také skvělý, přátelský a velmi příjemný člověk. Jeho ztráta mě lidsky zasáhla," uvedl Šebesta.
 
Pětašedesátiletý kytarista, kterému se přezdívalo král flamenka, se v Olomouci představil loni v červenci na Horním náměstí, kde bylo kvůli jeho koncertu postaveno speciální pódium s tribunami pro 3000 návštěvníků. Kytarista zemřel letos v únoru. Podle Šebesty by se měla vysoká laťka nastavená jeho loňským koncertem udržet i letos, kdy pořadatelé pozvali do města přední světové tanečníky.
 
Podle ředitele festivalu jsou Karime Amaya, Alba Heredia a Ivan Vargas, kteří na galavečeru flamenka vystoupí společně, synonymem současného flamenkového tance. "Tito nejmladší zástupci proslavených flamenkových klanů se zde setkávají ve společném projektu s názvem Savia Nueva, což se dá do češtiny přeložit jako Čerstvá míza," doplnil Šebesta. Dodal, že Ivan Vargas a Alba Heredia náleží ke známému cikánskému rodu Los Maya, Karime Amaya je dědičkou umění legendární barcelonské tanečnice Carmen Amaya.
 
Mezinárodní festival flamenka a španělské kultury Colores Flamencos patří mezi nejvýznamnější festivaly tohoto žánru ve střední a východní Evropě. Letos se uskuteční pošesté, dosud jej navštívilo více než 20.000 návštěvníků. Cílem je představit široké veřejnosti španělskou kulturu v mnoha jejích podobách. Letošní ročník se uskuteční v termínu 24. až 27. července 2014.
 
zdroj: ČTK