Jak bojovat s nachlazením a virózami u dětí? Dejte šanci bylinkám

Virózy a nachlazení jsou u dětí poměrně častým jevem, nejvíce náchylní pak bývají předškoláci, ale i školáci. Důvodem je především vysoká nakažlivost onemocnění, a šíření v dětském kolektivu se tak téměř nedá zabránit. Proti nachlazení a virózám se ale lze bránit i přírodní cestou pomocí bylinek. Ty pomohou nejen s posílením imunity, ale také při samotné léčbě.

„Dětské virózy jsou v souvislosti se změnami počasí poměrně častým a opakujícím se jevem. V dětském kolektivu se velice snadno šíří, protože děti jsou velmi kontaktní. Zabránit onemocnění lze hlavně posilováním dětské imunity, a to především formou dostatečného přísunu vitamínů, podpořit ji lze i vhodně zvolenými bylinkami. Pro děti doporučuji zejména bylinky ve formě olejů, jako je například měsíčkový nebo rakytníkový olej, vhodná je také echinacea, kterou lze užívat v různých formách – jako čaje nebo tinktury,“ říká MUDr. Bohumil Ždichynec.

Při rýmě pomohou oleje i tinktury z bylinek

Málokterá viróza či nachlazení se obejde bez ucpaného nosu a rýmy. Závažnost rýmy pak často souvisí také s věkem dítěte, tedy především, zda je schopno se samo vysmrkat. V takovém případě pak lze podpořit léčbu kapkami či spreji do nosu. Při rýmě jsou vhodné především bylinkové spreje ve formě hydrogelu, které z nosu nevytékají, ale ulpívají na sliznici, jako je například Sinustrong sprej. Ve složení by pak ideálně neměly chybět tinktury z měsíčku či echinacey, které pomáhají s regenerací sliznice, stejně jako například oleje z jedle či máty, které snižují její podráždění a společně s eukalyptem mají antibakteriální a antivirový účinek.

Bylinkové oleje zklidňují bolesti v krku

Při podráždění nebo bolesti v krku je důležité jeho zklidnění, to umožňují právě olejové spreje do krku. Oleje mimo jiné zabraňují i pocitu sucha v hrdle a ulevují tak i při dráždění ke kašli. „Při bolesti v krku, zánětu nebo chrapotu doporučuji především oleje z rakytníku, měsíčku, bergamotu či máty, které mají antibakteriální, protizánětlivé a antivirové účinky. Přinášejí tak rychlou úlevu od symptomů. Doporučuji například oleje do krku Larfasol, které jsou vhodné právě i pro malé děti,“ říká lékař.