Kvalita vody v Plumlovské přehradě se podle hygieniků zhoršila

Kvalita vody v nedávno rekonstruované Plumlovské přehradě na Prostějovsku se podle hygieniků zhoršila. Odborníci ji nyní hodnotí stupněm tři z pětibodové škály a citlivějším lidem doporučují se po koupání osprchovat. ČTK to dnes řekl Karel Freudmann z Krajské hygienické stanice v Olomouci. Třetího stupně dosáhla voda v nádrži také v polovině června, kvalita se však poté zlepšila. 

"Vodu v Plumlovské přehradě hodnotíme stupněm tři se zhoršenou jakostí vody. Mírně se zvýšila pravděpodobnost vzniku zdravotních potíží při vodní rekreaci. Zejména citlivým jedincům doporučujeme se po koupání osprchovat," uvedl Freudmann. Podle odborníků se na kvalitě vody mohlo podepsat například současné počasí. "Došlo k pozvolnému nárůstu sinic, i když ne ve velkém rozsahu, ke zvýšenému obsahu chlorofylu a snížené průhlednosti vody," dodal hygienik. Další vzorky budou odebrány v pondělí. 
    
Čistota vody se v Plumlovské přehradě bedlivě sleduje kvůli nákladné rekonstrukci, kterou nádrž v posledních letech prodělala. Kvůli čištění dna a opravě hráze byla v závěru roku 2009 vypuštěna a loni na jaře začalo její postupné napouštění. Povodí Moravy do čištění dna a opravy hráze investovalo 270 milionů korun. Okolní obce očekávají, že by napuštěná přehrada mohla znovu oživit turistický ruch. 
    
Naproti tomu ve štěrkopískovém jezeře Poděbrady hodnotí hygienici vodu jako vhodnou ke koupání. Prvním stupněm ohodnotili odborníci kvalitu vody odebranou v přístavišti, druhý stupeň z pětibodové škály hodnotící čistotu vody získaly vzorky odebrané v místě zvaném Plané loučky. V obou případech je podle hygieniků pravděpodobnost vzniku zdravotních potíží minimální. Loni se na Poděbradech udržela kvalitní voda po celou sezonu.
 
zdroj: ČTK