Letní Letná se v červnu a červenci vydá do Olomouce a na Lipno

Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná se už potřetí před hlavní částí, jež začne v polovině srpna v Praze, vydá v červnu a červenci do regionů - do Olomouce a do Lipna nad Vltavou. Hlavní pražská část festivalu, který letos slaví desáté výročí, proběhne od 18. srpna do 3. září na tradičním místě v Letenských sadech.

"Z této přehlídky se v obou místech stává tradice, kterou si obyvatelé i turisté oblíbili. Vedle českých souborů jim nabízíme i zajímavá zahraniční jména z oblasti nového cirkusu," komentoval ředitel Jiří Turek. V Olomouci Letní Letná proběhne od 20. do 23. června v areálu Korunní pevnůstky, v Lipně nad Vltavou na centrálním parkovišti od 30. června do 6. července.
 
Podle mluvčího akce Jiřího Sedláka vyroste na obou místech cirkusové městečko s celodenním programem pro malé i velké. Budou mezi nimi inscenace, pohádky, večerní představení zahraničních souborů pro dospělé, fotoateliér Le Petit Cheval Vandy Hybnerové, výtvarné a cirkusové dílny i bar V letní poloze.
 
Návštěvníci se v Olomouci a na Lipně mohou těšit na francouzský soubor My!Laika, který v představení Popcorne Machine míchá do výbušného koktejlu absurdních situací vzdušnou akrobacii, žonglování, akrobacii na trapéze a na kole, hru s loutkou i živou hudbu. Na obě místa dorazí také divoká bejbypanková partička Kašpárek v rohlíku s novou koncertní šou Kašpárek na valníku. "V pojízdné kleci zahrají své největší hity, součástí koncertu bude krmení a drezůra muzikantů," charakterizoval to Turek.
 
Přes den uvidí malí i velcí návštěvníci několikrát denně dětská představení. Vystoupí například Divadlo Koňmo, Vojta Vrtek, Teátr Víti Marčíka, Buchty a loutky, Dřevěné divadlo, Bilbo Compagnie, Divadlo Kaká, Loutkové divadlo Já to jsem, bublinář Václav Strasser a Divadlo Antonína Novotného.
 
Návštěvníky v Olomouci pozve na nezvyklý vizuální zážitek interaktivní projekt Cirkus LeVitare. Podle Turka jde o průlet moderním žonglováním, v němž je všechno v pohybu. Produkce jsou v rukou, nohou i hlavách performerů a propojují tanec, žongláž, akrobacii i mluvené slovo," uvádí Turek. Večerní představení v Lipně nad Vltavou nabídnou soubory (bra)Tři v tricku s představením Plovárna, Teátr Víti Marčíka s Robinsonem a Buchty a loutky s představením Barbarella Reloaded na motivy slavného sci-fi filmu z 60. let. Plovárna je volně inspirována Vančurovým Rozmarným létem.
 
Hlavní pražská část festivalu Letní Letná, který slaví desáté výročí, proběhne od 18. srpna do 3. září na tradičním místě v Letenských sadech. Prvními potvrzenými zahraničními soubory jsou mistři vzdušné akrobacie Les Colporteurs a soubory v rámci projektu Lacrimae - Cirkus Cirkör ze Švédska, Cahin-Caha z Francie a Cirk La Putyka z České republiky. Vstupenky jsou už v prodeji. Více informací a přesný program Letní Letné na cestách naleznou zájemci na www.letniletna.cz.
 
zdroj: ČTK