Likérka Granette & Starorežná do října zvýšila tržby o devět pct

Společnost Granette & Starorežná Distilleries, druhý největší producent lihovin v Česku, za prvních deset měsíců letošního roku zvýšila tržby včetně spotřební daně meziročně o devět procent z 876 milionů korun ve stejném období loňského roku na 954 milionů korun. ČTK to dnes řekl ředitel společnosti Pavel Kadlec. Loni tržby likérky Granette & Starorežná Distilleries kvůli metanolové aféře klesly o desetinu. 

Společnosti Granette & Starorežná Distilleries se letos podle Kadlece daří na tuzemském trhu i v zahraničí. Vývoz likérky se od začátku roku zvyšuje a například v Polsku letos slaví úspěch se Starou mysliveckou. Tržby společnosti Granette & Starorežná zvyšuje i rostoucí prodej značkové vodky, který se letos navzdory poklesu trhu s tímto alkoholickým nápojem meziročně zvýšil o 14 procent. 
    
Loni společnosti Granette & Starorežná Distilleries kvůli metanolové aféře klesl prodej meziročně o pětinu a její tržby za prodej vlastních výrobků a služeb, do kterých není započítána spotřební daň, se snížily o 11,3 procenta z 522 milionů korun v roce 2011 na 463 milionů korun. Hospodaření likérky Granette/Starorežná v roce 2012 skončilo ztrátou 23,8 milionu korun po čistém zisku 2,8 milionu korun v roce 2011. 
    
"Pokles byl způsoben metanolovou aférou a následně státem vyhlášenou prohibicí," uvedl již dříve Kadlec, podle kterého metanolová aféra poznamenala celý tuzemský trh s lihovinami až do konce roku 2012. "Trh se na konci roku propadl o více než 20 procent. Ztráty společnosti spojené s prohibicí a následnými opatřeními byly vyčísleny na více než 30 milionů korun," podotkl Kadlec. 
    
Export se loni na tržbách likérky Granette & Starorežná Distilleries podílel zhruba deseti procenty a obnášel 48 milionů korun, nedokázal však nahradit výpadek prodeje na tuzemském trhu. Společnost v roce 2012 vyvážela lihoviny do dvou desítek zemí, přičemž více než polovina exportu připadla na Slovensko. 
    
Společnost Granette & Starorežná Distilleries je v tuzemsku druhým nejvýznamnějším producentem lihovin. Vznikla v roce 2011 sloučením společností Granette a Starorežná Prostějov. Roční produkce firmy činí zhruba 120.000 hektolitrů alkoholických nápojů. Do jejího výrobního portfolia patří více než stovka produktů, například Stará myslivecká, Starorežná či Hanácká vodka. Loni firma dokončila přesun výroby likérů z Ústí nad Labem do Prostějova. 
 
zdroj: ČTK