Malá Morávka i Karlov bude o víkendu zasvěcena borůvkám

Borůvkám bude následující víkend zasvěcena rekreační oblast v Jeseníkách v Malé Morávce a v Karlově pod Pradědem. Borůvkové speciality tam bude lidem nabízet 15 restaurací, které spojí bezplatná autobusová linka. Pořadatelé očekávají, že lidé během hodů zkonzumují několik tisíc borůvkových knedlíků a několik tisíc litrů těchto plodů. Letošní akci podle majitelů restaurací přeje i dostatečná borůvková úroda. 

Návštěvníci této části jesenických hor se mohou těšit nejen na tradiční borůvkové pokrmy, ale i na mnohé speciality. "Chystáme knedlíky, bublaninu, kynutou buchtu, vdolky, ale i borůvkovou pizzu s mascarpone. Už jsme ji vyzkoušeli a myslíme, že bude mít úspěch. Na jídelníčku budou i borůvkové palačinky a poháry. Počítáme, že dojde několik stovek strávníků," řekla dnes ČTK Blanka Albrechtová z penzionu Pohoda. Litry borůvek dodali restauraci brigádníci. 
    
V penzionu Roháč v Karlově pod Pradědem budou moci lidé ochutnat i borůvkové pivo či borůvkové mojito. "Chystáme kromě knedlí i steaky s borůvkami a zeleninovým špízem, palačinky či horké borůvky," řekl ČTK zástupce penzionu. Dodal, že i oni získali plody od sběračů. "Letos na rozdíl od loňska bylo borůvek hodně, jsme předzásobeni dostatečně," dodal. 
    
Akce má již dlouhodobou tradici; letos se koná potřinácté. "Borůvkové hody jsou největší prázdninovou akcí, která u nás probíhá. Silnice se stanou korzem pro stovky návštěvníků, kteří přijedou za knedlíky a dalšími borůvkovými dobrotami," uvedl starosta Malé Morávky Ondřej Holub. Kvůli plynulosti i bezpečnosti pohybu návštěvníků přichystala obec speciální bezplatnou autobusovou linku, která bude pendlovat vždy v celou hodinu od obecního parku mezi zapojenými restauracemi. 
    
Návštěvníci, kteří se následující víkend v turistické oblasti Malé Morávky a Karlova borůvek přemlsají, si budou moci spravit chuť ke konci září. To se ve střediscích chystají řízkové hody.
 
zdroj: ČTK