Manželé z Konice na Prostějovsku: Zjistili jsme, kolik dobrých lidí žije kolem nás.

Od září chodí Emička, která v červenci oslavila šest let, do první třídy. Je to pro ni velká změna, pobyt mezi dětmi si totiž poprvé zkusila loni v konické školce. S dětmi se pravidelně setkávala jen v nemocnici, kde od tří let podstupovala onkologickou léčbu. Na své onemocnění nebyla sama, po celou dobu jí byla nablízku rodina. Tvoří ji bráška Kryštůfek (4), tatínek Jakub a maminka Markéta. 

„Emičce se na konci srpna 2015 objevila na zádech menší vystouplá bulka. Pediatrička nás poslala za ortopedem, který nás doporučil na vyšetření do Dětské fakultní nemocnice v Brně. Rentgen ani magnetická rezonance nic neprokázaly. Lékaři rozhodli, že tkáň odeberou a při té příležitosti odoperovali celý nález. Histologie potvrdila naše obavy, jednalo se o zhoubný nádor – alveolární rhabdomyosarkom, který se vyskytuje v měkkých tkáních. Po operaci následovaly dva týdny intenzivních vyšetření, většinou v narkóze. Emička absolvovala odběr kostní dřeně, zavedení katetru, vyšetření ledvin, scintigrafii skeletu, CT jater a břicha, PET a magnetickou rezonanci zad,” vzpomíná na první dny po stanovení vážné diagnózy paní Markéta. Bylo potřeba, aby rodiče rozložili své síly. V nemocnici se střídali, aby byli oba s Emou i s malým Kryštofem, kterým měl v té době teprve rok.

Následně započala onkologická léčba: „Na řadu přišla chemoterapie a pravidelné kontroly. Neustále jsme jezdili do Brna. Přestala jsem kojit, aby nám ročního synka mohla hlídat babička. Po ukončení prvního cyklu chemoterapie šla Ema na kontrolní magnetickou rezonanci a CT zad. Také podstoupila druhou operaci, při které jí byla odebrána tkáň z okolí původního nádoru. Histologie tentokrát přinesla dobré zprávy, nádor se nerozšířil. Přesto Ema musela podstoupit další chemoterapii, na kterou navazovalo šestitýdenní ozařování. Hned poté byla zahájena půlroční experimentální léčba, na kterou jezdila jednou za týden rovněž do Brna. Léčebné látky jí byly podávány nitrožilně v kapačkách. Doma ještě denně brala v sirupu slabou chemoterapii. Tato udržovací experimentální léčba měla snížit riziko návratu rakoviny, které je v jejím případě padesátiprocentní. Skončila v listopadu 2016.” 

Časté hospitalizace i dojíždění do Brna byly pro rodinu po všech stránkách velmi náročné. Tatínek, který pracuje jako kamenosochař, musel v práci dohánět, co dojížděním do nemocnice zameškal. Situace byla neúnosná a nakonec se po pár měsících rozhodl svou živnost pozastavit. Rodiče se střídali v péči o děti i domácnost. Léčba s sebou přinesla i řadu nákladů, které nejsou na první pohled viditelné. Největší položku činily pohonné hmoty. Emička nesměla kvůli možným infekcím přijít do kontaktu s větším počtem lidí a domácnost se stala takřka sterilní. Krom jiného musela rodina dodržovat i nízkobakteriální dietu a vyhýbat se jakýmkoli nákazám, které by pro Emičku byly nebezpečné. Vzrůstající náklady a výpadek příjmů rodinu zavedl k nadaci Dobrý anděl. Ta je založena na zasílání pravidelných finančních příspěvků rodinám s dětmi, které zasáhla vážná nemoc. „Děkujeme všem, kteří nám pomáhali, podporovali nás a mysleli na nás v těch nejtěžších chvílích, kdy se nám hroutil svět a my nevěděli, jak to všechno zvládneme. 
I díky vám jsme zjistili, kolik dobrých lidí žije kolem nás, což nám dodávalo sílu a energii do dalšího boje se zákeřnou nemocí,” vzkazují oba rodiče.

Optimistický je i výhled do budoucnosti, paní Markéta dodává: „Teď už je vše na dobré cestě, Ema začala ve svých pěti letech navštěvovat s bráškou školku a od září chodí do 1. třídy. Při odstranění nádoru přišla o jeden zádový sval, proto jezdíme na rehabilitace do Olomouce, cvičíme s Emou i doma a kupujeme jí kvalitní zdravotní obuv, abychom předešli možnému zakřivení páteře. Příspěvek od Dobrých andělů nám pomáhal i s různými doplatky za přípravky na podporu imunity a nákupem kvalitních potravin. V rámci psychoterapie jsme Emičku zapsali do kroužků. Miluje sport, v zimě lyžuje a v létě se koupe, trénuje běh a skok na školním hřišti a také jsme jí koupili kolo. Je plná síly. Věříme, že už bude všechno v pořádku a Ema prožije krásný a naplněný život!” Sami jsme se teď stali Dobrými anděli a vracíme tak alespoň částečně pomoc, kterou jsme v době léčby dostali od jiných andělů.

Staňte se Dobrým andělem i vy

Je to jednoduché, stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz, zvolit libovolnou částku a začít přispívat. Nadace Dobrý anděl odevzdá vaše příspěvky do posledního haléře, protože její provozní náklady jsou financovány ze zdrojů spoluzakladatelů a dalších filantropů. Navíc jak Dobrý anděl uvidíte konkrétní příběhy rodin, kterým pomůžete.