Města v Olomouckém kraji oplácejí Čechám pomoc, zakládají sbírky

Šumperská radnice vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc obyvatelům Českého Krumlova, které postihly záplavy. Vedení města se zároveň rozhodlo, že na tamní poničené hřiště přispěje půl milionem korun. Šumperk se tak přiřadil k ostatním městům na střední Moravě, která oplácejí Čechám jejich pomoc při předchozích záplavách na Moravě. Veřejnou sbírku vyhlásil nedávno Přerov, peníze uvolnily i některé další radnice na střední Moravě.

"S Krumlovem nás váže povodňové přátelství z roku 1997, kdy nám město poslalo milion korun na obnovu mostu. Když tam měli poprvé povodně, částku jsme jim vrátili. Nyní jsme se rozhodli uvolnit z rozpočtu půl milionu korun na obnovu jejich zničeného sportovního areálu. Částku musí ještě ve čtvrtek schválit zastupitelstvo," řekl dnes ČTK starosta Šumperka Zdeněk Brož.
 
Radnice se rozhodla zapojit do pomoci i obyvatele města a vyhlásila mimořádnou sbírku, která se koná do konce června. "Šlo nám o to, aby to nebyla jen aktivita města, ale mohli se do pomoci zapojit i lidé. Pokladnička je umístěna na radnici, zveřejnili jsme také číslo konta," doplnil starosta Šumperka. Lidé jej najdou na stránkách radnice www.sumperk.cz.
 
Veřejnou sbírku vyhlásila minulý týden také přerovská radnice, rozhodla se svou pomoc směřovat obyvatelům Děčína. Lidé do ní mohou přispívat do konce září. Kromě sbírky rada rozhodla o uvolnění 100.000 korun z rozpočtu. Děčín je partnerským městem Přerova, obě města si finančně pomáhají při povodních od roku 2009. Prostějovští poslali finanční dar 100.000 korun obci Křešice na Litoměřicku, která patří po letošní povodni k nejzničenějším místům v republice. K finanční pomoci města se mohou rovněž připojit i obyvatelé Prostějova, číslo účtu najdou na stránkách města www.mestopv.cz. Olomouc zase poslala okamžitou materiální pomoc do Kralup nad Vltavou.
 
zdroj: ČTK