Muzeum řemesel Konicka vystavuje tři stovky seker

Netradiční sbírku tří stovek seker různých druhů mohou zhlédnout návštěvníci Muzea řemesel Konicka, které vystavuje sekery staré i několik tisíc let. Expozice seker na zámku v Konici na Prostějovsku byla zaspána do České knihy rekordů. Řemeslo má na Konicku několikasetletou tradici a právě sekery byly v tomto lesnatém regionu častým pracovním nástrojem.

Správce zámku v Konici a člen občanského družení Muzea řemesel Konicka Pavel Šín ČTK řekl, že největší tuzemská sbírka seker vznikla poté, co se snažil sehnat několik seker, aby vytvořil expozici zaměřenou na tesařství. Nakonec se mu postupně sešlo několik desítek seker, které konickému muzeu věnovali lidé z okolí.
 
"K vidění jsou u nás sekery lesnické, tesařské, řeznické, hasičské, kamenické, kovářské či kamnářské. Vystavujeme také repliku katovské sekery," uvedl Šín. Součástí expozice, na které se podílí město Konice, je i pěstní klín z doby kamenné či sekeromlat z doby broznové.
 
Do České knihy rekordů bylo nedávno zapsáno 251 vystavených seker. "Vystavujeme ale přes tři stovky seker. Některým z nich chybí topůrko, takže nebyly do knihy rekordů zapsány," podotkl Šín.
 
Sekera je jedním z nejstarších lidských nástrojů. V archeologických vykopávkách byly nalezeny sekery z kamene, později byly vyráběny z bronzu a nakonec z železa a ocele.
 
zdroj: ČTK