Noc kostelů otevře v Olomouckém kraji na stovku objektů

Při letošní Noci kostelů se v pátek v Olomouckém kraji otevře zhruba stovka objektů. K akci, které otevírá veřejnosti v noční atmosféře běžně nepřístupné sakrální prostory, se letos poprvé připojí také Muzeum umění. Lidé tak budou moci spojit návštěvu katedrály svatého Václava s bezplatnou prohlídkou sousedního Arcidiecézního muzea Olomouc, které sídlí v objektu někdejšího kapitulního děkanství a jeho součástí je Románský biskupský palác Jindřicha Zdíka.

Celou prohlídkovou trasu Arcidiecézního muzea si budou moci projít lidé v pátek večer zdarma. "V případě příznivého počasí navíc budou otevřeny i běžně nepřístupné prostory, konkrétně terasy a barokní schodiště. Zdarma bude přístupná také aktuální výstava Mezi Východem a Západem / Svatí Cyril a Metoděj v kultuře českých zemí, která představuje fenomén cyrilometodějské úcty a tradice ve výtvarném umění v českých zemích od 10. století do současnosti," řekl ČTK mluvčí muzea Petr Bielesz.
 
Při Noci kostelů budou kromě prostor muzea otevřeny v kraji i další kostely, modlitebny, kláštery, krypty či věže. "Do Noci kostelů se v Olomouckém kraji zapojí osm církví a otevřeno bude celkem 98 kostelů, kaplí a modliteben," řekl ČTK mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka. Na mnoha místech otevření kostelů či kaplí doprovodí varhanní koncerty, komentované prohlídky, výstava ornátů a bohoslužebných předmětů.
 
V celé olomoucké arcidiecézi, která pokrývá větší část území Olomouckého kraje, celý Zlínský kraj a části okresů Svitavy, Ústí nad Orlicí, Vyškov a Hodonín, se letos do Noci kostelů zapojí 197 objektů, což je o 13 více než loni. Nově se v nabídce objeví například kostel svatého Jiří v Bludově či kostel Povýšení svatého Kříže v Hustopečích nad Bečvou. Poprvé se také zapojí města Plumlov s kostelem Nejsvětější Trojice a Staré Město pod Sněžníkem, kde bude otevřen kostel svaté Anny.
 
Myšlenka otevřít kostely v noci vznikla před osmi lety ve Vídni, od té doby se akce rozšířila do dalších evropských zemí. Program Noci kostelů v České republice připravuje více než 1000 kostelů a modliteben. Loni se do akce v zemi zapojilo přes 1200 kostelů, pořadatelé zaznamenali 400.000 návštěvnických vstupů.
 
zdroj: ČTK