Nový mokřad u Plumlovské přehrady bude osázen tisícovkou rostlin

Pracovníci Povodí Moravy příští týden začnou v novém mokřadu u Plumlovské přehrady sázet první rostliny. Více než tisícovka mokřadních rostlin bude už před letní sezonou přirozeným způsobem filtrovat vodu přitékající do opravené vodní nádrže. Vybudování mokřadu včetně stavebních prací a rostlin přijde na zhruba tři miliony korun. 

"Vysazovány budou běžné druhy, které se v Plumlovské přehradě vyskytovaly ještě v osmdesátých letech minulého století. Ve výsadbách bude dominovat především orobinec a rákos," řekl dnes ČTK generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský. 
    
Stavba mokřadu byla u Plumlovské přehrady zahájena loni v listopadu. Rostliny budou do připravovaného mokřadu vysazovány tak, aby vytvořily shluky, ze kterých se rozšíří do okolí. Těchto center má být v mokřadu šest. "Mokřad pomůže s dočištěním vody, ale v žádném případě nemůže zvládnout vše, co do přehrady přiteče," upozornil Petr Loyka, který na stavbu mokřadu dohlíží. Budovat mokřad v přehradě jako je Plumlov není podle něj běžné. "Vznikne zde zajímavá kombinace vodního a mokřadního biotopu," dodal. 
    
Povodí Moravy nyní vytváří mokřad i u nedalekého Podhradského rybníka. Stavební práce zde začaly v únoru, a pokud půjde vše podle plánu, tak má být mokřad hotový letos na podzim. 
    
Odborníci v okolí Plumlovské přehrady loni v létě instalovali čtyři kontejnery naplněné síranem železitým, které mají snížit obsah fosforu a dalších živin ve vodě přitékající do nádrže. Pomocí těchto srážedel by se v přehradě už neměly přemnožit sinice, kvůli nimž byla nákladná revitalizace vodní nádrže v roce 2009 zahájena. Obce v okolí přehrady slíbily, že podobná zařízení umístí ve svých čistírnách odpadních vod. 
    
Provozovatelům kempů a restaurací v okolí Plumlovské přehrady kvůli jejímu vypuštění a opravě hráze v posledních čtyřech letech výrazně klesly tržby. Starostové míní, že významná rekreační oblast poblíž Prostějova letos díky napuštění přehrady opět ožije. 
    
Plumlovská přehrada byla kvůli čištění dna a opravě hráze vypuštěna v závěru roku 2009 a loni na podzim bylo po dokončení stavebních prací zahájeno její napouštění. Povodní Moravy do čištění dna a opravy hráze přehrady investovalo zhruba 270 milionů korun. 
    
Hráz Plumlovské přehrady z roku 1932 je první v tuzemsku, jež se dočkala tak zásadního zásahu. Díky masivní investici bude přehrada bez nutnosti dalších velkých oprav nejméně 50 let plnit protipovodňovou funkci. 
 
zdroj: ČTK