Paloníně dokončují velkou poutní svíci pro armádu

Pracovnice chráněné dílny v Paloníně na Šumpersku dokončují velkou poutní svíci pro českou armádu, kterou si vojáci v polovině května vezmou na tradiční pouť do francouzských Lurd. Svíce vyrobená ze směsi včelího vosku a parafínu měří 174 centimetrů a váží úctyhodných 25 kilogramů. 

Mistrová dílny spadající pod zábřežskou charitu Alena Vitásková ČTK řekla, že poutní svíci zdobí znak duchovní služby, trikolóra, lipové listy a nápis Armáda České republiky s letopočtem 2014. 
    
"Je to největší svíce, kterou u nás vyrábíme. Její výroba zabrala zhruba dva dny a věnovaly se jí dvě naše pracovnice," uvedla Vitásková. Manipulace s armádní svící byla podle ní náročná. "Kvůli své výšce a váze musela stát celou dobu na zemi, abychom kolem ní mohli pobíhat a postupně ji vyzdobit," podotkla Vitásková. 
    
Poutní svíce pro armádu sice váží 25 kilogramů, pracovnice chráněné dílny ale nakonec nemusely na pomoc přivolat muže. "Po dokončení ji pečlivě zabalíme a opatrně uložíme do polstrované krabice, aby si ji mohl zástupce armády příští týden odvézt," řekla Vitásková. 
    
Církevní vojenské pouti do jihofrancouzských Lurd se každý rok v květnu účastní několik desítek studentů českých vojenských škol, vojáků a jejich rodinných příslušníků. Slavnost, která se koná od roku 1958, si pravidelně nenechá ujít takřka 15.000 armádních příslušníků ze zhruba tří desítek zemí. 
    
Poutní svíce pro armádu dílna v Paloníně vyrábí od roku 1995. Hlavní část její produkce tvoří velikonoční paškály, oltářní či zdobené svíce určené k narozeninám a svatbám. Dílna nabízí také svíce se znaky měst. "Například paškálů jsme letos vyrobili 700," uvedla Vitásková. 
    
Paškály, které ručně zdobí pracovnice chráněné dílny, každoročně v období Velikonoc zdobí kostely v tuzemsku i zahraničí. Vyzdobeny jsou převážně křížem, letopočtem, beránkem či holubičkou. Oblíbené jsou také pracné motivy klasů pšenice a hroznového vína či zelené lístky. Některým z pracovnic dílny už prošla rukama stovka paškálů.
 
zdroj: ČTK