Policie u pěstitele Dvořáka zabavili na 500 rostlin konopí

Policisté dnes jednomu z nejznámějších pěstitelů konopí Dušanu Dvořákovi zabavili v Ospělově na Prostějovsku na 500 rostlin konopí. Pěstitel přišel o svou úrodu již popáté v pořadí. Dosud už bylo takto u něj zabaveno zhruba 3000 rostlin. Známý propagátor léčby konopím tvrdí, že jeho pěstování je legální. Rostliny jsou podle něj určeny výhradně pro léčbu nemocných lidí. V minulosti byl již za to několikrát stíhán. Žalobci jeho stíhání však loni zastavili s tím, že podle odborníků byl v době páchání trestného činu nepříčetný.

Podle informací ČTK zasahovalo dnes na jeho zahradě 13 policistů; rostliny si odvezli v nákladním voze. Informaci o zásahu dnes ČTK potvrdil také dozorující státní zástupce z prostějovského státního zastupitelství Jiří Jančík. "Zajištěno bylo několik stovek rostlin konopí a zatím blíže nezjištěné množství upravených rostlin pro toxikomanické účely," uvedl Jančík s tím, že takové pěstování je nelegální. Dvořák zásah policie odsuzuje. "Odvezli zhruba 500 rostlin, odmítali je v rozporu se zákonem zvážit. Květy byly plné semen; jen na semenech je škoda milion korun," řekl ČTK Dvořák.
 
Svou konopnou farmu v Ospělově muž brání už řadu let před soudy, státními zástupci i politiky. Obrátil se už na Nejvyšší soud, Ústavní soud a práva se dovolává i u soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Dosud bezúspěšně. "Konopí pěstuji kvůli tomu, že je to užitečná bylina pro stovky nemocí. Máme jasné vědecké důkazy o tom, jak to léčit. Pomohli jsme už stovkám lidí. Pěstuji to navíc proto, že je to legální, je to účinné léčivo, jsem výzkumník a dokazuji to na faktech. A také už hlavně z protestu," uvedl Dvořák.
 
Hájí se tím, že ČR nemá podle něj platný zákon o návykových látkách a žádnou právně závaznou normu na měření THC v obsahu konopí. Jeho snahu podporují známé osobnosti, ale i řada neziskových organizací. O dnešním zásahu informoval na sociální síti i bývalý olomoucký primátor a poslanec Martin Novotný (ODS) s tím, že bude interpelovat ministra vnitra. Zveřejnil zde i snímek, na kterém je zachycen na farmě ještě před zásahem policie.
 
Žalobci i soudy mají však jiný názor. Dvořák byl stíhán za pěstování konopí celkem třikrát, případy se týkaly let 2009, 2010 a 2011. V prvním případě mu soud uložil podmíněný trest, další dva se před soud nedostaly. Zastaveny byly kvůli znaleckému posudku, který pěstitele označil za nepříčetného. Muži za nedovolenou výrobu a držení omamných a psychotropních látek původně hrozilo až deset let vězení.
 
zdroj: ČTK