Proběhl Zámecký předvánoční trh

O třetí adventní neděli se na zámku uskutečnil tradiční předvánoční trh, který tentokrát přilákal rekordní množství návštěvníků.Rozšířené a vánočně vyzdobené nádvoří děčínského zámku přilákalo v neděli 11. prosince nebývalé množství zájemců.

„Zcela bezpochyby šlo o návštěvnicky nejúspěšnější zimní trh, od doby, co se trhy na zámku pořádají,“ říká ředitelka zámku Iveta Krupičková. „Jsme moc rádi, že si na zámek našlo cestu takové množství lidí. Na adventní trh se nevybírá vstupné, proto nemáme k dispozici přesná čísla. Na základě zkušeností z květnových historických trhů ale můžeme odhadnout, že v neděli prošlo zámkem na pět tisíc návštěvníků.“

Kromě stánků s občerstvením a řemeslnými výrobky přispěla k příjemné atmosféře vystoupení dětských pěveckých a hudebních sborů při Základní umělecké škole, Domu dětí a mládeže na Letné, skupiny Yxes Joke při ZŠ Na Stráni a také hudební sbor Církve bratrské. Na hlavním nádvoří byly rovněž k vidění adventní scény v podání žáků ZŠ Nativity. Děti mohly popustit uzdu své fantazii při zdobení vánočních perníčků ve výtvarné dílně Církve bratrské nebo si prohlédnout výstavu historických hraček. V zámeckých interiérech se odehrávaly speciální hrané prohlídky, při kterých měli návštěvníci možnost zažít, jak probíhaly vánoční svátky za posledních Thunů.
Pomyslným zlatým hřebem letošního roku byla akce „Koláč pro zámek“. Správa zámku oslovila před nedávnem své příznivce a přátele zámku, kteří upekli a zámku věnovali dobrý zákusek. Připravené pochoutky se poté servírovaly v improvizované kavárně v reprezentačních prostorech v prvním patře západního křídla.

„Byli jsme nadšeni, kolik úžasných výtvorů se nám sešlo. Nakonec zámek podpořilo celkem 42 dárců, kteří přinesli 56 různých druhů koláčů, buchet, bábovek, vánoček a dalších moučníků.“ V improvizované kavárně se během dne vystřídalo přes 220 návštěvníků, které čekalo opravdu těžké rozhodování, kterou dobrotu si vybrat. Do zámecké sbírky na restaurování obrazů tak za jediný den přibylo rovných 9 000 Kč. „Ještě jednou mnohokrát děkujeme všem, kteří nám přinesli své výrobky, ale i návštěvníkům kavárny a dobrovolníkům, kteří nám pomáhali s obsluhou,“ říká Krupičková. „Doufáme, že to byl pro všechny stejně krásný zážitek jako pro nás.“

www.decin.cz