Prodejci školních batohů Topgal loni klesly tržby, letos mají růst

Společnosti Topgal, která patří mezi největší tuzemské dodavatele školních batohů a tašek, loni po několika růstových letech klesly tržby meziročně o deset procent z 67 milionů korun v roce 2012 na zhruba 60 milionů korun. Hospodaření firmy Topgal ale zůstalo v černých číslech a společnost vykázala zisk 3,9 milionu korun, který byl ve srovnání s rokem 2012 o 1,6 milionu korun nižší. Letos očekává růst tržeb zhruba na předloňskou úroveň, řekl ČTK ředitel společnosti Topgal Radomír Brynda. 

"Loni se nám tolik nedařilo a tržby ve srovnání s rokem 2012 klesly o deset procent. Hlavním důvodem byl nedostatek zboží. Žádaných školních batonů jsme měli ve skladech málo a naopak studentských batohů, které šly na odbyt méně, jsme měli velkou zásobu," uvedl Brynda. 
    
Zhruba polovinu tržeb společnost Topgal loni získala z prodeje v tuzemských kamenných obchodech, čtvrtina tržeb připadla na export a zbývajících 25 procent tržeb na prodej prostřednictvím internetového obchodu, který rychle roste. "Hlavně loni v červenci byl prodej v našem e-shopu masivní. Lidé kvůli vedrům nakupovali batohy na internetu víc než v kamenných prodejnách a internet zachránil výsledek našeho prodeje," podotkl Brynda. 
    
Ve finančních plánech na letošní rok vedení společnosti Topgal počítá s růstem tržeb zhruba o 12 až 13 procent. "Poučili jsme se z loňského neúspěchu a skladbu zásob lépe přizpůsobili poptávce. V Česku by naše tržby měly vzrůst o 12 procent, na Slovensku o 15, a v Polsku dokonce o 22 procent," řekl Brynda. 
    
Firma Topgal loni prodala 100.000 školních a studentských batohů a v tomto segmentu má zhruba poloviční podíl na tuzemském trhu. V následujících letech chce společnost zvýšit podíl studentských batohů, kterých loni v Česku prodala 18.000. "Chceme se dostat aspoň na číslo 25.000," uvedl Brynda. 
    
V loňském roce Topgal exportoval školní a studentské batohy především do Pobaltí, Ruska, Polska a na Slovensko. Nyní vedení Topgalu plánuje proniknout také na nové zahraniční trhy. V hledáčku má například sousední Německo, kde chce v budoucnu zprovoznit internetový obchod. Nové zakázky se rýsují v Kazachstánu a Egyptě. "Byli jsem překvapení, když se nám zájemci z Kazachstánu a Egypta ozvali a projevili zájem o naše batohy. Jednání jsou zatím na začátku," podotkl Brynda. 
    
Společnost Topgal přesunula v polovině 90. let svoji výrobu do Číny. Výroba batohů totiž podle Bryndy vyžaduje vysoký podíl ruční práce a v Česku ji nebylo možné zajistit bez zdražení výrobků. 
    
Akciová společnost Topgal vznikla v roce 1993 jako výrobce kožené galanterie. O dva roky později se začala specializovat na výrobu školních batohů a cestovních tašek. Ve Šternberku, kde sídlí její vedení a vývojové oddělení, firma zaměstnává zhruba dvě desítky lidí. 
 
zdroj: ČTK