Prostějovská radnice v únoru spustí rozklikávací rozpočet

Obyvatelé Prostějova budou moci prostřednictvím internetu pohodlně kontrolovat hospodaření města. Radnice jako jedna z prvních v Olomouckém kraji v únoru na svých internetových stránkách zprovozní takzvaný rozklikávací rozpočet, který bude obsahovat podrobnosti o příjmech a výdajích města. Novinářům to řekl primátor Miroslav Pišťák (ČSSD). 

"Aplikace umožní sledovat hospodaření města z různých úhlů pohledu rozpočtu a účetnictví. Jednoduchou interaktivní formou bude zobrazovat aktuální stav a vývoj rozpočtu a realizace příjmů, výdajů a financování," uvedl Pišťák. 
    
Rozklikávací rozpočet podle Pišťáka bude obsahovat i data z předešlých let. Aplikace je určena nejen obyvatelům, ale také institucím města, zastupitelům a úředníkům. Pro přístup k informacím o hospodaření města budou lidé moci využívat kromě internetového prohlížeče také chytré mobilní telefony. 
    
Dosud mohli obyvatelé Prostějova rozpočet města kontrolovat pouze v hrubých rysech. Od února se budou moci detailně podívat například na výdaje jednotlivých odborů radnice či městských organizací. 
    
Rozklikávací rozpočet už v Česku zavedlo ministerstvo financí i několik měst a krajských samospráv. Například rozklikávací rozpočet Libereckého kraje měsíčně využije zhruba 300 lidí. 
    
Prostějov má velmi dobré ukazatele hospodaření a jeho rozpočet nevykazuje výrazné schodky. Prostějov je zároveň nejméně zadluženým okresním městem v Olomouckém kraji. Radnice předloni dlužila zhruba dva miliony korun z desetimilionového úvěru, který si před léty vzala kvůli spolufinancování stavby kanalizace. Ostatní investiční akce hradí město z vlastních zdrojů a na projekty se snaží získat dotace. V roce 2015 by díky tomu Prostějov neměl mít žádné dluhy. 
    
Prostějov loni opět obhájil vysoké ratingové ohodnocení, které dokládá důvěryhodnost města dostát řádně a včas svým závazkům. Společnost Moody's Investors Service městu potvrdila rating Aa1.cz, což je v Česku nejvyšší možné hodnocení. 
 
zdroj: ČTK