Sezonu si pochvalují koupaliště i památky, hůře jsou na tom kempy

Současné teplé letní počasí zvedlo náladu provozovatelům koupališť i správcům památek v Olomouckém kraji. Slunečné dny podle nich pomalu dohnaly ztráty ze začátku července i z propršeného června. Spokojeni jsou i provozovatelé Rychlebských stezek v okolí Černé Vody na Jesenicku, po kterých se letos ve srovnání s loňském prohání dvojnásobný počet bikerů. Naopak slabší sezonu zatím hlásí kempy v Olomouckém kraji. Podle nich bude důležitý přelom prázdninových měsíců.

Koupaliště se v kraji zaplnila především v současných slunečných dnech. "Jsme samozřejmě spokojeni, pohybujeme se s návštěvností zhruba na průměru z předchozích let. Teplé dny dohnaly ztráty ze začátku července, který byl chladný," řekl ČTK Zdeněk Jurča z koupaliště ve Šternberku na Olomoucku. Plovárnu denně navštíví kolem 550 lidí, výjimkou není ani 700 návštěvníků.
 
Sezona zatím přeje i památkám. Spokojeni jsou na hradu Helfštýně na Přerovsku. "Ke konci června to vypadalo nevesele vzhledem k dlouhému chladnému počasí a povodňovým stavům. Na druhou stranu první prázdninový měsíc to dobíhá. Poslední dvě velké akce, hradní bál a helfštýnská pouť, se obešly bez deště, předchozí akce téměř všechny až na výjimku propršely, bylo to demotivující," řekl ČTK kastelán Jan Lauro.
 
Spokojeni jsou i na hradě Bouzov, který je jednou z nejnavštěvovanějších památek v kraji. I tam statistiky s počtem návštěvníků pokazil červen se začátkem prázdnin. "Na začátku sezony jsme měli méně návštěvníků, způsobily to povodně, protože k nám jezdí i lidé zdaleka. Nižší návštěvnost do konce června jsme již nyní začali vyrovnávat. Jen minulý víkend k nám přišlo každý den přes tisíc návštěvníků. Není to špatné," řekla ČTK kastelánka hradu Zuzana Šulcová.
 
Sezonu si zatím pochvalují i provozovatelé Rychlebských stezek. "Nárůst počtu návštěvníků je rapidní. Za víkend se u nás otočí v průměru pět stovek lidí, zatímco loni jich byla polovina. Obec je plná lidí a pomalu není kde zaparkovat," řekl ČTK Pavel Horník z občanského sdružení Rychlebské stezky. Zatímco loni Rychlebské stezky, jejichž celková délka činí zhruba 60 kilometrů, navštívilo 15.000 lidí, tak letos by se jejich počet podle Horníka mohl přiblížit k 30.000. Značnou část návštěvníků tvoří cizinci, zejména Poláci, Němci a Rakušané.
 
Slabší sezonu letos naopak dosud hlásí kempy v Olomouckém kraji, které se kvůli deštivému počasí na jaře a začátku léta potýkaly s nižší návštěvností. Například podle provozovatele Autokempu HSTS ve Šternberku na Olomoucku Vladimíra Kočího je návštěvnost letos ve srovnání s předchozími roky zatím zhruba poloviční.
 
Nižší počet klientů letos hlásí také společnost Rafting Morava, která v okolí Olomouce organizuje sjíždění řeky Moravy a specializuje se i na vodácké výpravy v Česku i zahraničí. Podle zástupce firmy Vítězslava Hrice je meziroční propad znatelný, přičítá to chladnému a deštivému počasí v jarním měsících, povodním a také tomu, že lidé dovolené tráví jiným způsobem než v předchozích letech.
 
zdroj: ČTK