V Prostějově otevřeli rybník, opraven byl za čtyři miliony

Symbolickým vypuštěním prvních násad dnes otevřeli rybáři zrekonstruovaný chovný rybník v Prostějově - Drozdovicích. Život se do něj začal vracet po několika měsících, další tisíce kusů sem rybáři vypustí o víkendu. Revitalizaci prodělával rybník s více než pětisetletou tradicí od loňského roku, stavební práce skončily před několika dny. Za jeho opravu město zaplatilo čtyři miliony korun.

Rybník má například rekonstruované břehy a nový poloostrůvek. "V polovině listopadu 2012 bylo zahájeno vypouštění rybníka s tím, že akce bude dokončena do 30. června letošního roku. Teď už se sem začnou vracet ryby, které byly před zahájením revitalizace vyloveny a dočasně umístěny do náhradních rybníků v Otaslavicích a Hamrech," uvedl náměstek prostějovského primátora Zdeněk Fišer.
 
Podle hospodáře místního rybářského svazu Pavla Koska chtějí rybáři o víkendu do rybníka vysadit asi 10.000 kusů plůdku. Během dneška by měly být na jeho hladině vysazeny také lekníny.
 
Rybářům situaci u nového rybníka komplikuje nedostatek vody kvůli vypuštěné Plumlovské přehradě. Ta si na návrat života musí ještě několik měsíců počkat. Vodohospodáři s dalším napouštěním čekají na srpen, kdy by již měla být dokončena hráz. V příštích dnech tam budou odborníci dávkovat do speciálních kontejnerů síran železitý, který by jim měl pomoci vymýtit sinice.
 
Drozdovický rybník byl založen již v roce 1460. Má rozlohu 1,4 hektaru a obsah 14.000 metrů kubických.
 
zdroj: ČTK