V Šumperku byl nalezen mrtvý bezdomovec, otrávil se asi fridexem

V Šumperku se otrávil pravděpodobně fridexem devětapadesátiletý bezdomovec. Muže ležícího na chodníku našla v sobotu ráno mladá žena. Po převozu nemocnice o několik hodin později zemřel. ČTK to dnes řekl krajský policejní mluvčí Josef Bednařík. Podobný případ se stal v Šumperku také loni v červnu, kdy skupina bezdomovců vypila fridex z demižonu, který našli v kontejneru. Dva lidé tehdy zemřeli a dalších pět skončilo v nemocnici.

Muž ležel na chodníku v sadech 1. máje. Ve chvíli, kdy jej žena našla, už nereagoval na žádné podněty. "Muž byl převezen do nemocnice v Šumperku na oddělení ARO, kde kolem 12:00 zemřel," uvedl policejní mluvčí. Pravděpodobnou příčinou úmrtí je podle něj otrava fridexem.
 
Muž byl nalezen bez dokladů. Policistům se poté podařilo zjistit, že jde o devětapadesátiletého muže z Ostravy, který pobýval na ubytovně Armády spásy v Šumperku. Odtud byl však vyloučen z důvodu porušování pravidel pobytu. Případem se policie zabývá, nařízena byla soudní pitva.
 
Podobný případ se stal v Šumperku také loni na konci června. Skupina bezdomovců se tam otrávila fridexem poté, co se napila z patnáctilitrového demižonu. Následky byly tragické - dva lidé zemřeli a dalších pět skončilo v nemocnici. Mrtvé a lidi s příznaky otravy objevili policisté 27. června na různých místech města. Ve Vikýřovické ulici byla nalezena třiatřicetiletá žena bez známek života, mrtvý třiačtyřicetiletý muž byl nalezen v Žerotínově ulici.
 
Etylenglykol, v průmyslu známý jako fridex, se přidává do nemrznoucích chladicích kapalin pro auta. Jde o jedovatou kapalinu sladké chuti, bez barvy a zápachu. Při požití se příznaky otravy projevují nejprve zvracením, nakonec mohou selhat ledviny.
 
zdroj: ČTK