Vědecká knihovna v Olomouci zprovoznila bibliobox na vracení knih

Vědecká knihovna v Olomouci (VKOL) poblíž své hlavní budovy zprovoznila speciální samoobslužnou schránku, do které mohou čtenáři vrátit zapůjčené knihy v kteroukoliv denní či noční dobu. Popularita takzvaných biblioboxů v Česku roste a u tuzemských knihoven jich bylo instalováno už několik desítek.

"V letních měsících vzhledem k nižšímu čtenářskému využití a dovoleným každoročně přecházíme na omezený provoz, proto jsme velmi stáli o to, aby bibliobox byl k dispozici už nyní. Očekáváme ale jeho celoroční využití", řekla dnes ČTK ředitelka knihovny Jitka Holásková. Knihovna za bibliobox zaplatila zhruba 100.000 korun. Podobnou samoobslužnou schránku na knihy v Olomouckém kraji dosud měla pouze Městská knihovna v Šumperku.
 
VKOL se pomocí biblioboxu snaží vyjít vstříc čtenářům, kterým kvůli pracovnímu vytížení či z jiných důvodů nevyhovuje její otevírací doba. Vracení knih je podle Holáskové velmi snadné. Knihu stačí vložit na určené místo a výpůjčku poté zpravidla následující den odbaví pracovníci knihovny. Plechová schránka je zkonstruována tak, aby chránila uložené knihy před poškozením či odcizením.
 
Biblioboxy má v nabídce pražská firma LSE Integration. První dva kusy samoobslužných boxů na vracení knih zakoupila v roce 2007 Krajská knihovna Karlovy Vary a do konce loňského roku jich bylo v Česku, Polsku a na Slovensku prodáno více než 60. Letos pro své studenty pořídila druhý bibliobox Mendelova univerzita v Brně. Tři schránky na knihy na jaře zakoupila Knihovna města Hradec Králové.
 
zdroj: ČTK