Vítězná ČSSD chce v Prostějově vládnout s PéVéčkem a KSČM

Vítězná ČSSD se dnes v Prostějově dohodla na radniční koalici s hnutím PéVéčko a KSČM, která bude mít v pětatřicetičlenném zastupitelstvu 18 členů. ČTK to po jednání řekl primátor Prostějova Miroslav Pišťák (ČSSD). Podle dohody by Pišťák měl zůstat v čele města i následující čtyři roky. Hnutí ANO, které ve volbách v Prostějově skončilo druhé, čeká opozice. Před čtyřmi lety koalici v Prostějově vytvořila ČSSD s ODS. Obě strany tehdy měly dohromady 22 zastupitelů.

"Dohodla se velmi pravděpodobná koalice, a já bych řekl, že to hraničí v podstatě s jistotou, a to sociální demokracie, PéVéčka a KSČM," řekl Pišťák. Jednání o programových prioritách a rozdělení míst v městské radě budou dál pokračovat a koaliční smlouva by podle Pišťáka měla být podepsána v následujících dnech.
 
ČSSD od minulého týdne vyjednávala s ANO a PéVéčkem. Naposledy v pátek se zástupci sociální demokracie sešli pouze s vyjednávacím týnem hnutí ANO. "Nastala situace, kdy ANO řeklo, že nechce dál vyjednávat s PéVéčkem a navrhlo jinou alternativu složenou z pravicových stran. Náš klub se poté rozhodl, že chce být v koalici s PéVéčkem. Pak je ta matematika neúprosná," komentoval dohodnutou koalici Pišťák.
 
Prostějovské zastupitelstvo má 35 členů, přičemž vítězná ČSSD získala deset mandátů a hnutí ANO bude mít šest zastupitelů. Třetí sdružení PéVéčko, které založili bývalí členové ODS, obsadí v zastupitelstvu čtyři místa. Stejný počet zastupitelů budou mít komunisté, kteří v případě podpisu koaliční smlouvy poprvé od roku 1989 usednou ve vedení města, a sdružení Změna pro Prostějov. S třemi zastupiteli může počítat TOP 09 a po dvou mandátech bude mít KDU-ČSL a ODS.
 
zdroj: ČTK