Výrobní haly OP v Prostějově odstřelí tuna dynamitu

Areálem zkrachovalého Oděvního podniku (OP) v Prostějově v sobotu ráno otřese výbuch tuny dynamitu, který by měl poslat k zemi šest výrobních hal. Prostějov tak přijde o dosud neodmyslitelnou dominantu průmyslové části města, nad níž se šestipatrové budovy podniku tyčily několik desítek let.

Odstřel výrobních hal už týdny pečlivě připravuje střelmistr Zdeněk Šobíšek z Prahy. "Podobný odstřel u nás ještě nikdo asi neprováděl. Dokonce jsem zaslechl, že naposledy byl tak velký odstřel v Drážďanech, když je bombardovali Američané. Je to životní výzva, ze které mi běhá mráz po zádech, jenom když o tom hovořím," řekl ČTK Šobíšek, který má na svém kontě odstřely 62 komínů, tří velkostrojů, dvou mostů a 17 budov.
 
Do konstrukce výrobních hal Oděvního podniku odborníci postupně uloží 4200 rozbušek a bleskovic, které propojí několik kilometrů drátu. Celkem bude na demolici hal spotřebováno 1,1 tuny dynamitu. "Tým 16 lidí to bude nabíjet tři dny," podotkl Šobíšek.
 
Šest budov bude v sobotu dopoledne odstřeleno postupně za sebou, přičemž každá se má k zemi poroučet několik vteřin. Před odstřelem hasiči napustí střechy výrobních hal vodou, aby se snížilo množství prachu. "Voda také zatíží sloupy budov, což nám při odstřelu pomůže," dodal Šobíšek. Na zajištění sobotního odstřelu se bude včetně hasičů a policistů podílet na šest desítek lidí.
 
Střelmistr nyní musí pečlivě promyslet rozmístění náloží, aby se všechny šestipatrové haly po výbuchu opravdu sesypaly jako domečky z karet. Odstřel podle Šobíška nebude jednoduchý, protože konstrukce výrobních budov je vyztužena silnými železnými dráty. "Pro střelmistra není nic strašnějšího, než když objekt po odstřelu zůstane stát. Jednou se mi to stalo s komínem, který jsem špatně nabil. Nálože je třeba dát přesně do míst, kam patří, protože jdou cestou nejmenšího odporu a v případě nesprávného umístění neudělají požadovanou práci," řekl Šobíšek.
 
Střelmistr musí v Prostějově řešit i nečekané problémy. "Zjistili jsme, že poblíž OP je zdravotnické zařízení, ve kterém se operuje také v sobotu a neděli. Musíme se proto domluvit na pauze, aby chirurg v době odstřelu nepíchl pacienta kam nemá," podotkl s úsměvem Šobíšek.
 
I když značnou část energie exploze pohltí konstrukce budovy, nelze podle Šobíška podcenit bezpečnostní opatření. V okolí areálu Oděvního podniku budou proto v sobotu dopoledne uzavřeny silnice a v době odstřelu bude zastaven provoz i na nedaleké rychlostní silnici R 46. Na odstřel výrobních hal se chystají přijít podívat tisíce lidí z Prostějova a okolí.
 
Společnost Astria Group, která se začátkem roku stala novým majitelem hlavního areálu zkrachovalého OP v Prostějově, plánuje na části pozemků postavit velkou výstavní halu. Část parcel zřejmě nabídne investorům.
 
zdroj: ČTK