Za loupež v Olomouci a Šternberku si muži odpykají pět a šest let

Za loupežné přepadení v Olomouci a ve Šternberku si muži odpykají pět a šest let. Tresty jim dnes potvrdil olomoucký vrchní soud. Vyšší trest si odpyká Daniel Pulkrab, který má podle spisu na svědomí obě loupežná přepadení. Ve šternberském baru navíc pobodal barmanku nožem na koberce. Jeho kamarád, devatenáctiletý student učiliště Jaromír Dvořák, si nižší trest odpyká za společné přepadení prodavačky potravin v Olomouci.

"Odvolání jsme jako nedůvodná zamítli. Nebylo důvodu jakýmkoliv z odvolacích námitek vyhovět," řekl dnes ČTK mluvčí olomouckého vrchního soudu Petr Angyalossy.
 
Proti rozsudku se odvolal Pulkrab, který se domáhal nižšího trestu, a matka Dvořáka. Poukazovala na to, že syn loupež spáchal jen šest týdnů po osmnáctých narozeninách a soud žádala o větší shovívavost. Ani jí však soudci nevyhověli. "V době spáchání činu už byl plnoletý, navíc reference na jeho osobu nejsou pozitivní. Bylo by možné si představit větší rozdíl trestů mezi oběma obžalovanými, to znamená u Pulkraba přísnější trest, v jeho neprospěch však odvolání podáno nebylo," doplnil Angyalossy.
 
Oběma mladíkům původně hrozilo až 12 let vězení. Oba mladíci se k činům přiznali a před soudem svých činů litovali. Již soudce krajského soudu však poukázal na to, že není na místě ukládat trest pod hranicí trestní sazby. Důvodem jsou i následky, které si ženy z útoku odnesly.
 
Prvního přepadení se mladíci dopustili loni v únoru v Libušině ulici v Olomouci. Maskovaní a s plynovou pistolí vstoupili do prodejny. Ženě vyhrožovali zastřelením a poté ji povalili na zem. Utekli s penězi a s cigaretami. Prodavačka kvůli útoku utrpěla posttraumatickou stresovou poruchu, která ji výrazně omezila v životě.
 
Druhé přepadení se odehrálo o čtyři měsíce později v baru ve Šternberku. Pulkrab nejprve neúspěšně předstíral nevolnost a poté zaútočil na dvě zaměstnankyně herny, které bránily pokladnu. Jednu z nich napadl nožem na koberce. Zasadil jí pět ran. Mladík ji sice nožem zasáhl do hrudníku i do hlavy, zranění však nebylo vážné. Pulkrab utekl nakonec s nepořízenou, pokladnu se mu nepodařilo vytrhnout.
 
zdroj: ČTK