Zeleň v prostějovském parku zavlaží voda ze staré studny

Zeleň ve Smetanových sadech v centru Prostějova, které budou po několikaměsíční rekonstrukci otevřeny příští týden, zavlaží voda z historické studny ukryté pod silnicí vedoucí po nedalekém Přikrylově náměstí. Radnice díky napojení staré studny na závlahový systém parku ušetří peníze za vodu potřebnou k údržbě zeleně. ČTK to sdělil náměstek primátora Zdeněk Fišer (ČSSD). 

Studna byla v centru Prostějova vyhloubena za druhé světové války, kdy měla sloužit jako rezervoár vody pro hašení v případě leteckého náletu na město. Studnu, která je široká pět metrů a hluboká 12 metrů, později přikryla vozovka. 
    
Voda bude nyní do parku ze studny čerpána boční přípojkou. "Napojení bude pokračovat do zásobníku vody o objemu 200 hektolitrů umístěného v severozápadním rohu parku. Potrubí bude instalováno protlakem bezvýkopovou technologií, takže nebudou narušeny komunikace, cyklostezky ani chodník z Přikrylova náměstí směrem k radnici," uvedl Fišer. 
    
Smetanovy sady, jejichž obnova byla zahájena letos v březnu a vyžádala si investici zhruba 12 milionů korun, budou po rekonstrukci otevřeny příští týden ve středu. Opraveny byly chodníky, osvětlení i lavičky. Obnovy se dočkala také parková zeleň a památeční obelisk, který byl vyroben před téměř 200 lety jako pocta zakladateli tohoto parku Janu Spaniemu. 
 
zdroj: ČTK