Zloději ukradli vodákům další záchranné lano, tentokrát v Litovli

Neznámý pachatel odcizil na jezu v Litovli záchranné lano, které sloužilo vodákům a jejich záchranářům v případě nebezpečí. Pracovníci Povodí Moravy ho nainstalovali na jezu teprve před dvěma týdny. Podle mluvčí povodí Gabriely Tomíčkové jde již o několikátou takovou krádež. Záchrannými prvky zabezpečují vodohospodáři nejnebezpečnější jezy ve své správě.

Lano sloužící pro bezpečí vodáků na jezu v Litovli bylo dlouhé 30 metrů. To, že zmizelo, zjistil v těchto dnech pracovník Povodí Moravy při pravidelné prohlídce jezu. "Ke krádeži došlo zřejmě v úterý. I když je škoda pouze několik set korun, lidé by si měli uvědomit, že tato opatření slouží převážně jim samotným," podotkla mluvčí Tomíčková. Zástupci Povodí Moravy nebudou kvůli malé škodě případ hlásit policii, na místo jejich pracovníci v nejbližší době nainstalují lano nové.
 
Jde už o několikátý útok vandalů na záchranné prvky, které Povodí Moravy instalovalo na nejnebezpečnějších jezech. Nedávno vandalové zapálili pěnovou záchrannou podkovu v Brně - Maloměřicích a přeřezali tam záchranné lano. V Olomouci - Řepčíně ukradli zloději pěnovou podkovu chvíli po její instalaci před rokem a půl. Loni v srpnu zase někdo odcizil házecí lana na jezu v Oseku nad Bečvou na Přerovsku.
 
Záchranné prvky začalo povodí instalovat na nebezpečných místech po tragédii na řepčínském jezu v Olomouci, kde se předloni utopila učitelka s třináctiletým žákem. Ve stejném roce se na stejném místě vrhla do vody za topícím se synem třiatřicetiletá žena. Chlapce vytáhli z vody svědci a záhy se probral, žena na následky tonutí po několika dnech zemřela.
 
zdroj: ČTK