Na Libavé se vylíhl orel skalní, po více jak sto letech u nás

Ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku se vylíhlo mládě orla skalního. Podle odborníků se tak stalo na území České republiky poprvé po více jak sto letech. Úspěšné zahnízdění tohoto dravce tak považují za zcela unikátní. Oba rodiče pocházejí ze Slovenska, hnízdo mají ornitologové stále pod kontrolou. ČTK o tom dnes informoval vedoucí projektu Návrat orla skalního do České republiky Petr Orel.

"Po sedmi letech realizace projektu, a po více než sto letech vůbec, se narodilo na území ČR mládě orla skalního. První neúspěšné hnízdění na Moravě jsme zaznamenali již v roce 2010, následně pak v roce 2011. Loňský rok byl naopak velmi špatný a zaznamenali jsme nenahraditelné ztráty zmizením orlího páru a zástřelem samce Urbana," uvedl vedoucí projektu ze záchranné stanice v Bartošovicích na Novojičínsku.
 
Orel narozený ve vojenském prostoru na rozmezí Olomouckého a Moravskoslezského kraje je starý dva týdny. Podle odborníků je možné, že nejkritičtější období už překonal. "Dokud nebude kroužit v údolí u hnízda, tak vyhráno nemá a vyhráno nebude mít úplně nikdy, protože nástrah od lidí je velké množství," podotkl Orel.
 
Orlí pár, který úspěšně hnízdí, není utvořený z vypuštěných mláďat. Jsou to čtyřletí jedinci narození na Slovensku. Samice Libavá se narodila v Nízkých Tatrách a samec Slávek pochází z Malé Fatry. "Samci zpravidla pohlavně dospívají v pěti či šesti letech, tento pár dokládá, že i čtyřletí jedinci mohou být zcela vyzrálí," míní vedoucí projektu. Dodal, že orlí pár je mezi sebou harmonicky sladěn, samec nyní pečlivě střeží hnízdo s mládětem a vzorně se také stará o přísun potravy.
 
Zahnízdění orla považují za unikátní i jeho kolegové. "Hnízdiště je doloženo po mnoha desítkách let. Orli se na území České republiky velice vzácně vyskytují, zalétávají sem ze Slovenska, podmínky tady pro ně nejsou zcela ideální. Dříve, když bylo hodně lesů, hnízdili v Jeseníkách či v Beskydech," řekl ČTK Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku.
 
Projekt Návrat orla skalního přinesl odborníkům podle jejich slov řadu cenných poznatků i nová fakta. Vyplývá z nich například, že tito dravci mají silně vyvinuté sociální chování. Dobře o sobě vědí i na velmi velké vzdálenosti a svým způsobem mezi sebou komunikují. Podle Orla projektem odborníci nastartovali předpokládaný posun karpatské populace orlů skalních na vhodné lokality v ČR.
 
Program zaměřený na návrat orlů do Beskyd začal v roce 2006 a na starosti jej mají především bartošovičtí ochránci přírody.
 
zdroj: ČTK