Olomouc dokončila opravu plaveckého areálu za 48 milionů Kč

Olomoucká radnice dokončila rekonstrukci plaveckého areálu poblíž centra města, do které s pomocí evropských dotací investovala 48 milionů korun. První plavce opravený bazén přivítá v červnu a vedení města se neobává toho, že modernizovaný areál bude o návštěvníky soupeřit s akvaparkem, který byl v roce 2009 zprovozněn na kraji Olomouce a loni zaznamenal pokles návštěvnosti.

"Rekonstrukce venkovního areálu už byla nevyhnutelná. Povodeň v roce 1997 za sebou bohužel nechala poměrně velké stopy, a to i v podobě poškození vany velkého bazénu, proto již bylo nutné pustit se do oprav," řekl dnes novinářům primátor Martin Novotný (ODS).
 
Vyměněna byla nejen vana velkého bazénu, která je nyní z nerezového materiálu, ale také dětský bazének. Nové zázemí mají plavčíci a děti budou mít u terasy restaurace k dispozici nové hřiště. V okolí bazénu byly instalovány nové lavičky, lehátka i betonové sedáky. Téměř polovinu travnaté plochy areálu pokryl travní koberec a kolem chodníků a cestiček je zasetý trávník.
 
Opravený venkovní bazén, který je v sousedství krytého bazénu, bude pro veřejnost oficiálně otevřen v sobotu. Areál provozuje firma Olterm&TD. Její ředitelka Malgorzata Rapa-Katbeh dnes odhadla, že plavecký areál ročně navštíví 300.000 až 400.00 lidí. "Předpokládáme, že denně si přijde zaplavat 1000 až 1200 osob. Záležet bude samozřejmě na vývoji počasí," podotkla.
 
Návštěvnost nového akvaparku na kraji Olomouce, jehož vybudování si vyžádá celkové náklady přes miliardu korun, se loni i kvůli nepříznivému vývoji počasí po předchozím zvýšení o 15 procent v roce 2011 snížila téměř o pětinu. Zatímco v roce 2011 si přišlo užít vodních radovánek zhruba 221.000 lidí, tak loni jich bylo 180.000. Akvapark byl přesto druhou nejnavštěvovanější atrakcí v Olomouckém kraji, kde prvenství dlouhodobě patří zoologické zahradě. "Naší prioritou loni nebyla návštěvnost, ale tržby na jednoho návštěvníka, které se nám podařilo zvýšit o 20 procent," řekl ČTK hlavní manažer firmy Aquapark Olomouc Dalibor Přikryl.
 
Opravený plavecký areál je podle primátora určen lidem, kteří chtějí relaxovat na slunci a zaplavat si v bazénu, takže nebude přímo konkurovat akvaparku. "Pro ty ostatní, kteří dávají přednost jinému druhu vodních radovánek, je určený akvapark. Taková byla naše idea od začátku. Někteří lidé sice říkali, že výstavba akvaparku povede k tomu, že tento areál v podstatě zanikne, nakonec se ukázalo, že tomu tak není," podotkl Novotný.
 
Díky tendru se podařilo snížit cenu zakázky na rekonstrukci plaveckého areálu, na kterou by radnice měla získat dotaci 14 milionů korun z Regionálního operačního programu Střední Morava. Půlmilionovou úsporu se radnice rozhodla v areálu bazénu investovat do stavby hřiště na plážový volejbal a rozvodu automatického závlahového systému pro nový trávník.
 
zdroj: ČTK