Insolvenční řízení s Oděvním podnikem Prostějov prověřuje policie

O insolvenční řízení se společností Oděvní podnik (OP) Prostějov, která je od roku 2010 v konkurzu, se začala zajímat policie. Bývalého insolvenčního správce OP Jaroslava Svobodu kriminalisté podezřívají z trestného činu porušení povinností při správě cizího majetku. Vyplývá to z dokumentů zveřejněných v insolvenčním rejstříku.

Kriminalisté nedávno požádali soud, aby kvůli trestnímu řízení kromě Svobody zprostil mlčenlivosti také nynější insolvenční správkyni Miloslavu Horskou, bývalého zvláštního správce Jiřího Kocvrlicha a Radka Dudáše z firmy D Advisory Partners, která radila insolvenčním správcům. Policisté chtějí získat podrobné informace o insolvenčním řízení s OP. Soud jejich žádosti minulý týden vyhověl.
 
Čeho přesně se trestní řízení s bývalým správcem Svobodou týká, policie nezveřejnila. Dva bývalé insolvenční správce zkrachovalého OP Svobodu a Kocvrlicha loni zažalovala Česká spořitelna, z pozice největšího věřitele OP po nich chce 209 milionů korun. ČS v žalobě vypočítala, že v době úřadování Kocvrlicha a Svobody byly prostřednictvím sítě podnikových prodejen prodány zásoby oděvních výrobků za 272 milionů korun, avšak na účtech a v pokladnách OP na konci jejich funkce v létě 2011 zůstalo pouze 95 milionů korun, z toho 63 milionů korun připadlo na prodané zásoby.
 
Podle Svobody byla ale většina peněz investována zpět do provozu podniku. Svoboda upozornil, že celkové příjmy v době jeho úřadování byly 296 milionů korun a výdaje 207 milionů, z toho například 68 milionů bylo použito na mzdy zaměstnanců OP. Svoboda připomněl, že věřitelé OP v roce 2010 schválili zachování provozu podniku i po prohlášení konkurzu, který byl zrušen v prosinci 2010 a po neúspěšném pokusu o reorganizaci znovu prohlášen v květnu 2011. I poté byl provoz OP zachován.
 
Prodej majetku zkrachovalého OP měli od ledna 2010 postupně na starost tři insolvenční správci. ČS tvrdí, že přesné údaje o prodeji jsou od června 2011, kdy jej převzala insolvenční správkyně Miloslava Horská.
 
Kriminalisté se už několik měsíců zabývají také okolnostmi krachu OP. V létě obvinili pět bývalých členů představenstva zkrachovalého podniku OP Prostějov z předlužení. Kvůli krachu podniku byl již loni na jaře obviněn bývalý manažer společnosti ze zpronevěry. Šlo o podezření, že si nechal za čtyři roky neoprávněně vyplatit na prémiích více než 26 milionů korun.
 
Konkurz byl na majetek zadluženého OP prohlášen v květnu 2010. Pohledávky vůči OP nárokuje 555 věřitelů, kteří požádali celkem o více než dvě miliardy korun. Na účtech zkrachovalého Oděvního podniku po prohlášení konkurzu díky prodeji majetku a dalším příjmům skončilo 1,111 miliardy korun. Po odečtení výdajů a nákladů na správu majetku tohoto bývalého největšího tuzemského výrobce oděvů zůstalo na konci loňského roku věřitelům 351 milionů, ke kterým letos přibylo dalších 58 milionů korun z prodeje hlavního areálu OP v Prostějově.
 
zdroj: ČTK