Na Prostějovsku se objevil lyskonoh úzkozobý, v Česku je vzácný

Ornitologové objevili na střední Moravě vzácného lyskonoha úzkozobého. Drobný bahňák, který se v tuzemsku objevuje zcela ojediněle, se dočasně usadil v areálu cukrovaru ve Vrbátkách na Prostějovsku. Je to už druhé úspěšné mapování lyskonoha na střední Moravě. Loni zaznamenali ornitologové V Tovačově na Přerovsku výskyt jeho příbuzného - vzácného lyskonoha ploskozobého.

"Výskyt lyskonoha úzkozobého jsme zaznamenali minulý týden. Původně byli tři, nyní se tam zdržují dva. Předpokládáme, že se tady dlouho nezdrží a bude pokračovat na cestě dál na jihovýchod," řekl dnes ČTK místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.
 
Lyskonoh úzkozobý se v České republice objevuje podle ornitologů velmi vzácně. Dosud odborníci v tuzemsku evidují zhruba jen 40 výskytů tohoto severského druhu. Jeho výskyt ve Vrbátkách odborníky překvapil, spíše jej očekávali na hladině jezer na Tovačovsku. "V areálu soukromé firmy je větší vodní plocha, která je mělká a je zde zřejmě dostatek hmyzu," doplnil ornitolog.
 
Lyskonoh úzkozobý je drobný bahňák, který hnízdí na severu Evropy a zimuje v Arabském moři. Je velký 17 až 19 centimetrů, rozpětí křídel má zhruba 30 centimetrů. Podle odborníků se v tuzemsku zastavují na podzimním tahu převážně mladí a nezkušení ptáci, kteří jsou okrově béžoví, mají světlé břicho, hruď a krk. Na hlavě mají černou čepičku a černý pásek za okem. Při sběru potravy plavou na hladině a zobákem rychle sezobávají drobný hmyz.
 
Loni v listopadu objevili ornitologové na hladině Hradeckého rybníku v Tovačově lyskonoha ploskozobého. Opeřenec se na Přerovsko zatoulal zřejmě při tahu z Arktidy do Afriky. V tuzemsku se vyskytuje ještě vzácněji než jeho příbuzný lyskonoh úzkozobý. V záznamech odborníci mají teprve jeho 21. pozorování za posledních 170 let.
 
zdroj: ČTK